Ovakvi trenuci se dešavaju retko i najvećima.
Imam tezu o gitarskim solo deonicama: najbolje su one koje se završavaju prvim tonom, dok sve ono što sledi predstavlja obavezno ili neobavezno fraziranje koje je uslovljeno strukturom ili idejom o improvizaciji. To su solo deonice koje tim prvim tonom ostvaruju svoju svrhu, izazivajući žmarce uz kičmu, čineći da se slušalac apsolutno preda. Za sve ove godine i kroz svu muziku koju sam preturio preko glave, takve solaže mogu da prebrojim na prste jedne ruke. Danas slušamo izvedbu u kojoj se nalazi meni omiljeni takav momenat.
Slušajte sve pažljivo. Trenutak o kome pričam se nalazi na 4:30.
Bilo mi je potrebno bar dvadeset godina slušalačkog sazrevanja da muziku Erica Claptona stavim na pravo mesto. Šta ćete, odrastao sam na toj muzici i veoma sam joj privržen; a dok sam bio zelen, dozvoljavao sam sebi luksuz da imam idole. Kada je izašao onaj nesrećni album Behind the Sun (1985), primetio sam da nešto nije u redu: studijski albumi mi nisu bili po volji, a koncertni zapisi, svi odreda – jedan bolji od drugog. I tako ostade dugo. Dok sam ukapirao šta se dešava, ukapirao je i Clapton, koji je u jednom intervjuu rekao: “Phil Collins je sjajan čovek, izvrstan muzičar i moj veliki prijatelj. Ali zaista ne znam šta mi bi da mu prepustim produkciju svojih albuma tokom značajnog dela svoje karijere.”
No, bilo je živih nastupa za pamćenje; i to je niša u kojoj vredi slušati Claptona. Koncertni eksperiment pod nazivom 24 Nights (1991) je audio i video zapis sa dve ture koncerata u Royal Albert Hallu u Londonu (18 koncerata 1990. i 24 početkom 1991, što zapravo čini 42 nights). Tada je Clapton nastupio u četiri konfiguracije; u jednoj od njih, na sceni je bio sa Nacionalnom filharmonijom, pod dirigentskom palicom Michaela Kamena, čoveka koji je obezbedio svoje mesto u istoriji rock’n’rolla kroz saradnju sa mnogima – od Davida Gilmoura do benda Metallica. Poslušajte kako zvuči “Bell Bottom Blues“ u tom aranžmanu.
Ova izvedba pesme “Old Love“, bez daljeg, predstavlja jedan od najvažnijih momenata u izuzetno bogatoj izvođačkoj karijeri Erica Claptona. A taj ton na početku sola… Teško mi je da prepričam šta doživljavam kad ga čujem. Pesma dolazi za albuma Jorneyman (1989) i zajedno je potpisuju Eric Clapton i Robert Cray. Matična verzija sa tog albuma nije ni prineti ovom ludilu sa 24 Nights.
P.S. Zanima li vas koji su ostali gitarski solo komadi koji se završavaju prvim tonom?
Da!
Biće!
Kada?
Kopito, ergo konj! Strpljen, spašen!
Kako je ovo jaka stvar!
Apsolutno jaka.