Obračun kod O.K. korala

Samo mi nemojte reći da niste gledali barem neku verziju filma… Samo mi nemojte reći da niste znali da je to istinit događaj…

Wyatt Berry Stapp Earp (1848 - 1929)Na današnji dan pre 130 godina, 26. oktobra 1881. godine, odigrao se jedan od epskih okršaja Divljeg zapada: pucnjava kod O.K. korala u selu Tombstone na tadašnjoj teritoriji Arizone. Na jednoj strani loši momci: braća McLaury i braća Clanton. Na drugoj strani tri brata Earp i njihov verni prijatelj Doc Holiday. U sveopštem metežu, dvojica negativaca su pobegla, a trojica poginula. Trojica dobrih momaka su ranjena, a Wyatt Earp se jedini izvukao nepovređen.

Ako vam je do detalja: članak na Vikipediji ima više od 120 referenci, pa istražujte do mile volje. Ukratko: ovaj događaj je važan zato što je to bio početak kraja vladavine revolvera. Arizona je u to vreme bila tek teritorija pred osvajanjem, vladao je zakon jačeg, a ograničeni doseg ruke zakona je značio da begunci od pravde nalaze svoje utočište baš na takvim mestima kao što je to bio Tombston. Kriminalci su bili “snaga” sumnjivih preduzetnika koji su radili šta su hteli… I tome je trebalo stati na put (hm… ovo mi zvuči poznato)°.

Ostade legenda o velikom obračunu. Petparački turizam je učinio svoje i danas možete otići u Tombston i ispratiti rekonstrukciju te pucnjave. Odvija se svakodnevno, koliko čujem. To mestašce danas ima 1.500 stanovnika; te 1881. godine je tamo živelo preko 3.000 duša…

– * –

Kako mi samo ovaj promače, boktemazo!...A filmovi o događaju? Iha-haaaj! Ko bi ih pobrojao! Čak se i Kevin Kostner okušao, što je u holivudskim merilima pouzdan znak da je bilo dosta. Ali, da pokušam da se setim bar nekih. Ono jeste, zavirivao sam u puškice…

My Darling Clementine (1946) – Ah, klasika, romantika i surova pucačina na gomili. Život je bio siromašan, ali lep u vreme kad je svet lečio rane strašnog rata. Holivud je tad zabeležio najveći rast. A Henry Fonda je zahvaljujući tom filmu postao prvoligaš. Od ove uloge do one u filmu Once Upon a Time in the West su prošle 22 godine – ali kako je to samo omeđeno…

The Life and Legend of Wyatt Earp (1955) – Tek ovde negde počinje da se formira trend, jer je ova TV serija trajala šest godina. Bila je to dobra podloga za ono što sledi.

Gunfight at the O.K. Corral (1957) – Burt Lancaster i Kirk Douglas kao Wyatt Earp i Doc Holiday. Krljačina: dobri momci pobeđuju, čak im i frizure ostaju valjane tokom obračuna… Boktemazo, pa ja ovaj film nisam gledao!

Hour of the Gun (1967) – Nisam gledao ni ovaj. Priča je ko zna kako ispričana, ali je casting zanimljiv – James Garner, Jason Robards i Robert Ryan garantuju arhetipsku vestern-krljačinu – male umetničke vrednosti, ali to je zarazno, kao kad čitate Lunov Magnus Strip. Kad gledate ovaj film, jedino je bitno da bude nedelja, pet popodne, da napolju pada kiša, a Ovaj je bio baš dobar, meni po volji.na stolu ispred televizora stoji ogromna zaliha pite s jabukama ili štrudle s makom. Pa opal’. A Jason Robards je dogodine ostvario ulogu svog života u već pomenutom filmu.

Tombstone (1993) – E, ovaj mi je po volji. Kurt Russell je iskoristio sve što je naučio u ulozi Snakea Plisskena. Čak je i Val Kilmer odradio dobar posao, što nije često. Pucalo se uzduž i popreko. A najbolja pucačina u filmu je usledila tek pola sata posle samog OK korala…

Wyatt Earp (1994) – Kevin Costner, rekoh… Ovo ćete gledati samo ako baš nemate šta pametnije da radite.

Ima toga još, ali ko sad da vadi silne derivate. Pronađite tri i pogledajte, bićete namireni vesternima za sledeću deceniju.

________
° Tad je to bilo rešavano pucačinom. Posle je zavladao tzv. zakon, pa su najgori kriminalci morali da promene oblik delovanja. Danas se uglavnom bave politikom. Ili, ako su dovoljno jaki, puštaju budale da se bave politikom, a oni ih plaćaju da rade za njihov interes.

$#$

11 komentara na temu “Obračun kod O.K. korala”

  1. Tombstone vs. Tombston

    Pa, čini mi se da bi trebalo Tumstoun (eng. Tombstone)

    Kô kad najavljuju Anđu kao Tombrajdera…

    1. E vala, u pravu si. Tumston je, verovatno, jedina valjana transkripcija. A original je trebalo da napišem u kurzivu, pa bi bilo jasno.

      Hvala na upozorenju. Sad je malo degutantno da ispravljam. Neka baš ostane trag greške. Trebale su mi godine da naučim da pokažem prstom na sopstvenu grešku ili barem da se zahvalim kad neko drugi to učini nad mojom greškom, pa zašto to sad ne bih i koristi(j)o.

  2. mani filmove, danas ti je kumi rođendan

    1. Pa pošto je sad kasno da dolazim da čestitam, ovlastiću tebe da to učiniš… 😀

  3. my darling clementine ima sjajan comedy relief u liku (ni manje ni više) Vajata Erpa posle brijanja: “what’s this scent?” “that’s me…” 🙂
    toliko, dve reči. a sada moraju da posade patuljka na konja, pa da on održi ceo govor o tome kako se patuljci ne rađaju tako što iskaču iz zemlje, pa da padne sa konja…

  4. Već 6 meseci apstiniram od vesterna, ali posle ovog teksta mi samo preostaje da odgledam par klasika koje sam propustio.

    1. Ima ovde neke koincidencije… Pre oko mesec dana, u večernjim satima se zateknem u sobi u kojoj je televizor – neposredno posle neke lazanje sa kojom je susret bio prilično nemilosrdan… Uhvatim daljinski upravljač, jer to je otprilike bio domet mojih fizičkih i mentalnih mogućnosti u tom času – i na nekom TV kanalu uletim usred scene sveopšte pucačine kod O.K. korala u filmu “Tombstone”. Dakako, odgledam film do kraja.

      A onda, pre desetak dana, opet slična scena – ali ovog puta prepoznam prve kadrove apsolutnog klasika “Once Upon a time in the West” i odgledam ga u slast, prvi put posle… Phui, ne znam, prošlo je ne manje od dvadeset godina. Nažalost, taj film nikad nisam gledao na filmskom platnu. Ne znam šta bih dao da sada budem u takvoj prilici…

      …Zapravo, ne znam šta bih dao da bilo šta gledam u bioskopu, ali to je već neka druga priča.

      1. То било шта је мало неодмерена изјава… могло би да те задеси нешто из текућег репертоара.

        1. Pa ako treba da prepričavam i kriterijume izbora filmova, onda do moga. Mada, više je to tvoj cinizam nego moj rizik… Ne boj se za sebe, tebe neću da vodim 😉

      2. Skoro da ti ne poverujem da nisi odgledao verziju sa Kirkom Daglasovičem 🙂 Odatle je ona revolveraška hitčina Frenkija Lejna iz pera Dimitrija Tjomkina, a djadja Dimitri je svojim notama ukrasio neke od najpoznatijih vesterna pedesetih i šezdesetih.

        1. Notorni fakat – nisam gledao “Okršaj kod O.K,. korala”! Ispraviću… Jednom, nekako 😉

Komentari su onemogućeni.